top of page

Region Gandża-Gazach

Zaktualizowano: 2 maj 2022

... graniczy z Gruzją od zachodu i Rosją od północy, zawiera w sobie góry, jeziora oraz drugie największe miasto Azerbejdżanu - Gandżę, zamieszkiwaną przez ponad 330 tysięcy ludzi. Na poniższej mapie region został zaznaczony na czerwono, czasami bywają tam trzęsienia ziemi, a obecnie pompuje się w niego spore pieniądze z budżetu państwowego i nie tylko - w Google znajdziemy informacje o rozbudowie infrastruktury czy dotacjach na modernizację rolnictwa.

Wśród atrakcji turystycznych regionu na pierwszy plan wybijają się zabytki miasta Gandża, jeziora Maralgol i Goygol (na zdjęciu pod mapą). Oba znajdują się na południe od Gandży w jednym parku narodowym.



W samej Gandży odnajdziemy zabytki religijne (stare meczety) oraz mauzoleum Nizami Gandżawiego - twórcy literatury perskiej pochodzącego i tworzącego w tym mieście. W Azerbejdżanie to właśnie Nizami patronuje 2021 rokowi, w związku z 880. jubileuszem jego narodzin - o nim będzie mówione oddzielnie. Oprócz tego, wrażenie robi park miejski imienia, a jakże - Hejdara Alijewa.




Historycznie miasto jest jednym z najstarszych na Kaukazie - ma ponad 4000 lat. Niejednokrotnie przechodziło z rąk do rąk, widziało Arabów, Chazarów, Seldżuków oraz Mongołów. W 1918 roku zostało pierwszą stolicą Azerbejdżańskiej Republiki Demokratycznej. W Gandży odbywały się wydarzenia o znaczeniu kontynentalnym - Eurowizja 2012, Igrzyska Europejskie w 2015 roku oraz została nazwana Młodzieżową Europejską Stolicą roku 2016.




Gandża w zeszłym roku stała się ofiarą niezgodnych z prawem międzynarodowym ostrzałów prowadzonych przez stronę ormiańską od września do listopada. Zniszczeniu uległo wiele budynków mieszkalnych, nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Mimo, iż Gandża leżała poza strefa działań wojennych, był to jeden z kilkudziesięciu przypadków bezprawnego ostrzału. Zdjęcie poniżej ukazuje jego skutki.




Gazach nie obfituje w zabytki, jest stosunkowo małym miastem - mieszka w nim około 35 tysięcy ludzi. Historycznie było stolicą chanatu gazachskiego (nie mylić z Kazachstanem). Miasto podczas I wojny karabachskiej zostało zdobyte przez wojska ormiańskie, które spaliły 3 okoliczne wioski wraz z mieszkańcami. W 2020 roku Gazach również stał się areną działań wojennych, lecz na szczęście na krótko. W Gazachu znajduje się centrum olimpijskie, stary meczet i pomnik Farrucha Gadżybejowa (pierwszy azerbejdżański pilot, weteran I wojny światowej).




Źródła:

 
 
 

Comments


Post: Blog2 Post

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Maria Jagodzińska. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page